o.z. KlauDIA s edukačnou hliadkou

Do školy sme prišli na základe pozvania mamičky prváčika, pani učiteľky, vychovávateľky a asistentky, aby spolužiaci ovládali základné informácie o spolužiakovom celoživotnom ochorení a poznali význam nevyhnutných terapeutických i režimových opatrení. Samozrejme, aby sa pod dohľadom bezpečne zoznámili so zdravotníckymi pomôckami (inzulínové pero, inzulínová pumpa, inzulín, ihly, glukomer, odberové lancety, testovacie prúžky, senzor, dezinfekčné tampóny, termo puzdro, hypo box) a aby vedeli, čo všetko skrýva dia taška, ktorá chodí tiež do školy.

Deti sa dozvedeli, ako môžu pomáhať, ak by sa kamarát necítil dobre, odniesli si edukačné brožúrky a tyčinky, ktoré sú vhodné pre všetkých. Edukačné besedy a prednášky sú dobrovoľníckou iniciatívou o.z. KlauDIA s edukačnou hliadkou. Súčasťou edukačnej hliadky boli asistentky K. Lukáčová (žiačka 2. roč. ZŠ Fatranská) a Ing. K. Hrivňáková. Podujatie produktovo podporili partneri, ktorí poslali deťom do školy pomôcky, zdravotnícky materiál a tyčinky v hodnote cca 270 €. Okrem vecí, ktoré si deti odniesli, sme ZŠ venovali glukomer, testovacie prúžky, jednorázové odberové lancety, dezinfekčné tampóny, edukačné brožúrky a bezpečné sacharidy užitočné pri zvládaní hypoglykémií.

Vážené vedenie školy,

chcem Vám v mene dia detí i rodičov poďakovať za Váš záujem a príkladný prístup k deťom, ktoré kvôli špecifikám celoživotného ochorenia musia už v útlom veku ovládať úkony, ktoré sú často i pre dospelákov bez dostatočných informácií nezvládnuteľné. Aj keď sú deti s DM1 ako deti so zdravotným znevýhodnením počas povinnej školskej dochádzky integrované, patríte medzi jedinú základnú školu v Nitre (pokiaľ sa nemýlim i v SR), ktorá im zabezpečila asistenciu zdravotnej sestričky. Blahoželám, je to jedinečné, veľmi efektívne a užitočné riešenie pre všetkých a môžete ísť ostatným školám príkladom. Sestrička Slávka je veľmi šikovná a pre školu, akou je Vaša, je veľkým prínosom pre všetky deti, nie iba tie s DM. Vážim si takúto starostlivosť. Pokiaľ Vám môžem i v budúcnosti pomôcť, tak veľmi rada.

Želám veľa pohody, energie, zdravia i úspechov deťom a všetkým zamestnancom školy.

S úctou Mgr. Klaudia Šugrová, MHA

Vychádzka do prírody

11. 10. 2018 si deti z II. oddelenia ŠKD spestrili odpoludnie pobytom v prírode. Na preliezkach v parku si vyskúšali chodenie po kladine, skákanie na pníkoch a visenie na hrazdičke. Kontakt s prírodou deti obohatil a už teraz sa tešia na ďalší pobyt v nej.

Strom života

Deti z XIII. oddelenia ŠKD v Janíkovciach mali 1. 10. 2018 veľmi pekný a príjemný zážitok z divadelného predstavenia Strom života. Predviedli ho bábkoherečky z divadla Svetielko. Dokázali interaktívne vtiahnuť deti do deja a ich prežívanie bolo veľmi emocionálne. Takýmto spôsobom si cez rozprávku deti zvnútornili rozhodovanie sa pre dobro a jeho konanie. A o to nám išlo.

Svetový deň prvej pomoci

Okrem mnohých významných dní, ktoré sú súčasťou mesiaca september, je aj Svetový deň prvej pomoci. Deti z VIII. oddelenia ŠKD sa oboznámili so základmi prvej pomoci pri odreninách, pádoch či pri krvácajúcom nose.

Deň na kolieskových korčuliach

25. 9. 2018 bol v XIII. oddelení ŠKD v Janíkovciach Deň na kolieskových korčuliach v rámci Európskeho týždňa športu. Aj keď malo korčule len zopár detí, predviedli na nich radosť z takéhoto druhu športovania. Mnohí pomáhali s obúvaním korčúľ a aj pri samotnom korčuľovaní. Diváci všetkým účinkujúcim zatlieskali za výkon. Dostali sme chuť pohybovať sa práve na kolieskových korčuliach.

Európsky týždeň mobility v ŠKD

21. 9. 2018 podporili deti zo VI., VIII. – X.  oddelenia ŠKD Európsky týždeň mobility. Chôdzou sa vybrali do Brezového hájika mesta Nitry, kde si spestrili popoludnie obľúbenými pohybovými a loptovými hrami.

Zálesák

Múzeum na kolesách k nám do ŠKD zavítalo 19. 9. 2018 s programom Zálesák. Zúčastnili sa ho deti IV. - X. oddelenia. Všetci sa dozvedeli, ako prežiť v lese bez ujmy na zdraví, keď nás postretne nepredvídaná udalosť a to všetko zábavnou formou. Deti si spoločne s moderátorom vyskúšali na malú chvíľku aj úlohu hercov. Nebola núdza o vtipné momenty. Deti mali z programu veľkú radosť.

Deň bicyklov

V rámci Európskeho týždňa mobility máva ŠKD v Janíkovciach každoročne Deň bicyklov. Bolo tomu tak aj v utorok 18. 9. 2018. Počas slnečného popoludnia si deti zašportovali pri jazde slušnosti, jazde bez sedenia a jazde zručnosti. Sledovali sme aj vybavenie športovcov a údržbu bicykla. Mali sme skúsených mechanikov, ktorí si poradili so spadnutou reťazou. Samko bol vybavený ako Peter Sagan, ktorý je mnohým vzorom. Deti ukázali, že vedia bicykel využívať a mať z bicyklovania radosť.

Postavičky zo šúpolia

18. 9. 2018 sa deti z X. oddelenia ŠKD zúčastnili tvorivých dielní v KOS Nitra. Pod vedením pani Strukovej si zhotovili pekné postavičky zo šúpolia. Mali z nich veľkú radosť.

Olympiáda v ŠKD v Janíkovciach

V škole sme začali s učením. A nielen to. Aby mozog lepšie pracoval,  treba aj športovať. Deti v ŠKD v Janíkovciach mali v utorok 11. 9. 2018 svoje olympijské hry. Nešlo len o medaily ale aj o pohyb a zdravie. Súťažilo sa v behu na rýchlosť, v hode loptičkou na cieľ, v skoku do diaľky z miesta a vo vytrvalostnom behu. Počasie nám prialo a bolo to naše prvé pekne a užitočne strávené popoludnie.