KOORDINÁTOR PROTIDROGOVEJ PREVENCIE

Hviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívne

Drahí pedagógovia, rodičia  a žiaci,

prihováram sa k vám ako školský koordinátor vo výchove a vzdelávaní, presnejšie, ako koordinátor prevencie proti alkoholu, drogám, šikane, kyberšikane, gamblerstvu, rasizmu, domácemu násiliu, ale zároveň som formovateľ zdravého životného štýlu u žiakov a výchovy k zdravému duševnému a telesnému vývinu žiakov v škole. Snažím sa o to, aby prevencia závislostí bola súčasťou systému účinných preventívnych aktivít zameraných na aktívnu ochranu detí a mládeže v zmysle dodržiavania medzinárodných dohovorov. Cieľom výchovy a vzdelávania v oblasti prevencie závislosti je potrebné realizovať v širšom  kontexte prevencie sociálno-patologických javov v zmysle pozitívnej výchovy k formovaniu zdravého životného štýlu, humanizácii a demokratizácii škôl.

V spolupráci s vedením školy, školskou psychologičkou, školskou poradkyňou, špeciálnou pedagogičkou, CPPPaP, Políciou SR, Mestskou políciou Nitra, Regionálnym úradom verejného zdravotníctva v Nitre iniciujem

• preventívne aktivity a koordináciu prevencie ako integrálnu súčasť výchovno-vzdelávacieho procesu,
  • snažím sa plniť úlohy školského poradcu, školského psychológa v otázkach drogovej prevencie,
  • analyzujem a monitorujem situáciu v škole z pohľadu užívania legálnych a nelegálnych drog v priestoroch školy,
  • poskytujem preventívno-výchovné konzultácie pedagógom, žiakom a ich zákonným zástupcom,
  • koordinujem a metodicky usmerňujem preventívnu a informačnú činnosť pedagogických  zamestnancov, ale i žiakov,
  • informujem žiakov o činnosti preventívnych, poradenských a iných odborných zariadení a o preventívnych programoch organizovaných školou,
  • vytváram a aktualizujem informačnú tabuľu – nástenku o rôznych smeroch života,
  • organizujem besedy, prednášky na zvolené témy,
  • zapájam sa do rôznych zbierok
  • monitorujem voľnočasové aktivity žiakov.

Pri všetkých aktivitách sú zohľadňované vekové osobitosti žiakov, ich schopnosti a záujmy, ako aj ich rodinné prostredie.

Aktívne sledujem rôzne webové stránky s touto tematikou, ktoré sú dostupné aj pre širokú verejnosť, ako sú:

www.prevenciasikanovania.sk

www.statpedu.sk

www.cervenestuzky.sk

www.unicef.sk

www.stalosato.sk

www.slovenskobezdrog.sk

www.eur-lex.europa.eu

www.infodrogy.sk

Dovoľujem si vám pripomenúť, že máme zriadené niekoľko infoliniek na pomoc deťom a dospelým. Ak ste už naozaj v koncoch alebo ste práve zažili nepríjemnú vec, o ktorej by mali vedieť dospelí a kompetentní ľudia alebo sa len potrebujete s niekým porozprávať o vašich problémoch neváhajte zavolať na niektorú z liniek:

• Tiesňové linky Jednotné európske číslo tiesňového volania 112
  • Požiarna záchranná služba 150
  • Záchranná zdravotná služba 155
  • Polícia 158
  • Mestská polícia 159
  • Linka záchrany - lekárske rady ako v prípade núdze poskytnúť prvú pomoc +421/ 850 111 313
  • Detská linka záchrany 0800 123 232, 0800 121 212, 0820 434 343
  • Linka detskej istoty, LDI - UNICEF 0800 116 111
  • Linka detskej dôvery 0800 117 878
  • Linka detskej dôvery - LIENKA 0800 112 878
  • Linka detskej pomoci 0800 100 444
  • Linka pomoci obetiam násilia 0850 111 321
  • Linka pre nezvestné a sexuálne zneužívané deti 116 000
  • Pomoc ohrozeným deťom 02/ 62 24 78 77
  • Linka dôvery a prevencie AIDS 02/ 59 36 91 74, 02/ 54 78 92 49
  • Obezita Liga proti obezite 0850 111 919
  • Závislosť Linka pomoci fajčiarom 0850 111 682
  • Linka pomoci pre závislých od alkoholu a drog 02/ 53 41 74 64
  • Infolinka proti rasizmu 02/16 356

Práve som vám predstavila moje úlohy a kompetencie z pozície,  ktorú zastrešujem v našej základnej škole. Naozaj sa snažím o vytvorenie harmonického a pozitívneho prostredia pre žiakov a pedagógov školy. Prosím nezabúdajte, že ak potrebujete pomoc, nebojte sa požiadať o ňu! V prípade akýchkoľvek otázok alebo akejkoľvek situácie, ma neváhajte kontaktovať na mailovej adrese Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript..

... pretože iba spolu dokážeme viac!

Mgr. Miroslava Bardovičová

školský koordinátor