Pravidelne organizujeme na našej škole zber papiera a obalov z plastových fliaš. Naši žiaci sa pod vedením skúsených pedagogičiek venujú aj čisteniu zoborských chodníkov.

Naše projekty:

Sme zapojení do projektu Zdravá škola a v rámci jeho aktivít žiaci dvakrát týždenne dostávjú ovocie a raz šťavu. Momentálne sa pripravujeme aj na vstup do mliečneho programu.

Pozornosť venujeme protidrogovej výchove. Žiakov vedieme k úcte k zdraviu a k životu, k humánnosti v správaní sa navzájom, k rešpektovaniu ľudských práv.

Na prvom stupni realizujeme projekt bezpečná škola, kde sa žiaci naučia okrem iného aj pravidlám cestnej premávky.

Záujmové útvary:

Záujmových útvarov je na našej škole neúrekom a sú rozličného zamerania - rozvíjajú vo voľnom čase športové zručnosti, umelecké nadanie, jazykové i matematické danosti či počítačovú gramotnosť. Za všetky snáď treba spomenúť folklórny súbor Fatranček, ktorý už dlhé roky šíri dobré meno našej školy.

Slovák s francúzskym srdcom, Francúz so slovenským srdcom

Žiaci francúzskeho gymnázia Spojenej školy na Slančíkovej 2 od septembra usilovne pripravovali vernisáž o generálovi Milanovi Rastislavovi Štefánikovi s podtitulom Slovák s francúzskym srdcom, Francúz so slovenským srdcom.

Okrem žiakov 9. A našej školy a iných škôl sa ho zúčastnili aj politickí predstavitelia a francúzsky atašé. S obdivom sme sledovali program a projektové výstupy žiakov. Podarilo sa im úžasne spracovať jeho život a obdobie 1. svetovej vojny. Ďakujeme za pozvanie, sme radi, že sme boli pritom.

Deň otvorených dverí na AÚ SAV

7. novembra 2018 sa žiaci V. B a V. C našej školy zúčastnili prehliadky Archeologického ústavu SAV v Nitre. Počas takmer dvoch hodín mali možnosť sa zoznámiť s miestami, kde najvýznamnejší archeológovia pracujú ako napr. knižnica so študovňou, laboratóriá i odborné kancelárie s najmodernejšou technikou.

Dozvedeli sa veľa zaujímavého o živote a práci našich popredných vedcov, ktorí skúmajú našu minulosť.

Piataci vo hvezdárni

V októbri v rámci vyučovacích hodín geografie PhDr. Jozef Blaho a Mgr. Miroslava Bardovičová sa so žiakmi piatych ročníkov zúčastnili besedy „Vesmír okolo nás“ v Kultúrnom osvetovom stredisku v Nitre, kde ich sprevádzal pán Ing. Juraj Pecháč.

Žiakov zaviedol do kupoly, kde ich zaujal ďalekohľadom a hlavne prácou s ním a porozprával im ako sa pozorujú hviezdy, planéty, aké pomôcky používajú pri sledovaní Slnka a pod. Následne uvideli animácie Slnka, pohyb planét okolo neho a okolo vlastných osí. Zaujímavé bolo pre nich aj pozorovať vzdialenosť medzi  planétami a Slnkom, počet mesiacov jednotlivých planét či povrch a atmosféru planét.

Návšteva hvezdárne bola zážitkom pre všetkých zúčastnených.

"Živá knižnica"

10 živých kníh = 10 pohnutých ľudských životov
Čítanie kníh nie je pre každého človeka obľúbené hobby. IUVENTA sa preto inšpirovala zahraničným projektom živých knižníc.

V piatok 5. októbra 2018 sa žiaci 9. A triedy v sprievode pani učiteľky Macharovej takéhoto podujatia zúčastnili. V priestoroch Krajského osvetového strediska v Nitre sedelo 10 ľudí s pohnutými osudmi. Každý zo žiakov si vypočul 2 "živé knihy" a mohol s nimi diskutovať.

Zaujal úspešný atlét Dano, ktorý bojuje s nepriazňou osudu, chybami štátneho systému a rasovými predsudkami. Ľahké to na Slovensku nemajú ani dve mladé imigrantky z Iraku a Somálska. Lukáš je nevidiaci, ktorý oslepol postupne, Zuzka sa slepá narodila. Vysokoškolská pedagogička nepočuje, sociálna pracovníčka trpí svalovou dystrofiou a jej synček je autista. Mladý chalan po búrlivom tínedžerskom období vedie študentský parlament a pomáha iným ako dobrovoľník. Všetci títo ľudia vyrozprávali svoje príbehy, aby poukázali na silu človeka, priateľstva a pomoci, no rovnako aj na to, aká je nebezpečná neznášanlivosť voči všetkému inému zrodená zo strachu, nevedomosti a neodôvodnenej nenávisti. Čerešničkou na torte bol pán profesor Pavel Traubner, známy neurochirurg, ktorý sa netají svojím židovským pôvodom. Už ako malé dieťa prežil hrôzy vojny a ako sám povedal, vyrozprávaním svojho príbehu chce, aby sa na niečo také nezabudlo či nebodaj neopakovalo. Pretože ako hovorí slogan projektu Živé knihy: " Každý je iný, všetci sme si rovní."

Divadelná Nitra - sprievodné podujatia

Už niekoľko rokov je  KOS partnerom  festivalu Divadelná Nitra a pravidelne organizuje sprievodné podujatia, ktoré sú spojené s prezentáciou divadelných predstavení a výstavou fotografií z úspešných inscenácií amatérskej divadelnej tvorby z rôznych festivalov.

28.9. 2018 mali žiaci IX. C triedy  možnosť v rámci VUM zúčastniť sa vo výstavných  priestoroch KOS prezentácie dvoch divadelných predstavení pod názvom  REKVIZITA, REKONŠTRUKCIA, REALITA.

Divadelný súbor Diera do svetra z  Jelenca uviedol hru Na tvoj obraz. Hlavnou postavou psychologického príbehu  bola Laura, dievča zo súčasnosti, ktoré malo všetko, pokiaľ nemalo nič.

DS Za všetky drobné z Galanty prezentoval  vlastné dielo - Jurkov ktorom bravúrne spracoval neobyčajný príbeh Juraja Jánošíka svojimi očami a nazeraním na reálie z jeho života.

Divadelnú atmosféru  v priestoroch KOS esteticky dotvárala výstava divadelnej fotografie z   inscenácií Divadla na motúze.

Úspešné sprievodné kultúrne podujatia v KOS, ktoré boli plné hudby, tanca, umeleckého slova, zanechali v každom účastníkovi  príjemné zážitky, čím si kvalitné umenie našlo vhodnú cestu pre súčasného mladého diváka.

Podkategórie